Varislere iyi gelen 12 egzersiz

0

Varislere iyi gelen 12 egzersiz

1. Doktorunuzla konuşun – Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce, güvenle egzersiz yapabileceğinizden emin olmak için doktorunuzla konuşun.

2. Vücudunuzu dinleyin – Her zaman vücudunuzu dinleyin. Egzersiz sırasında ağrılarınız oluyora veya damarlarınızı daha da kötüleştiriyorsa, durmalı ve doktorunuzla konuşmalısınız.

3. Isınma – Kaslarınızı aktiviteye hazır hale getirmek için herhangi bir egzersiz seansına bir ısınma ile başlayın.

4. Yürüyüş yapın – Yürüyüş en kolay egzersiz biçimlerinden biridir. Güzel günlerde dışarı çıkın ve biraz temiz hava alın. Kışın ortasında, bir alışveriş merkezinin içinde dolaşabilirsiniz. Bir fitness merkezine erişiminiz varsa, koşu bandı mükemmeldir. Yürüdüğünüzde, bacaklarınızdaki kaslar kanın damarlarınız boyunca itilmesine yardımcı olur, bu da varisli damarlarınız üzerindeki baskıyı azaltır.

5. Bisikleti pedallayın – Bisiklete binin veya spor salonunuzda sabit bir bisiklet kullanın. Bisiklete binme bacak kaslarınızı kullanır ve bu da kanın bacaklarınızdan dışarı itilmesine yardımcı olur.

6. Yüzmeye gidin – Yüzme, varisli damarlar için birçok avantaj sunar. Yüzme sizi sadece suyun içinde itmekle kalmaz, aynı zamanda kanı bacaklarınızdan dışarı iter. Yüzerken, bacaklarınız zaman zaman kalbinizin seviyesinin üzerinde olacaktır, çünkü yataysınız ve bu da bacak damarlarınızdan kan akışını artırır.

7. Baldırlarınızı çalıştırın – Baldırlarınızın bacaklarınızdaki kanın hareket etmesini sağlamada çok önemli bir rolü vardır. Uzun yürüyüşler yapamasanız bile, baldır kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Destek için bir sandalye kullanarak ayakta durun, yavaşça ayak parmaklarınız üstünde yukarı kalkın ve sonra tekrar aşağı inin. Bunu 10-15 kez tekrarlayın, sonra kısa bir ara verin ve 10-15 kez tekrarlayın.

8. Üst bacağınızı çalıştırın – Uyluk kaslarınız kanı üst bacaklarınızdan vücudunuza geri götürmeye yardımcı olur. Bir sandalyede oturup kalkın. 10 – 15 tekrar yapın, bir ara verin ve sonra 10 – 15 tekrar yapın.

9. Yavaşlayın ve gevşeyin – Antrenmanınızı bitirmeden birkaç dakika yavaşlayın önce ve ardından bacaklarınızı hafifçe gererek dinlendirin.

10. Nefesinizi tutmayın – Zorlayıcı herhangi bir egzersiz, karnınızdaki damarlar üzerindeki baskıyı arttırır. Yavaş nefesler aldığınızdan emin olun, çünkü nefesinizi tutmak karnınıza baskı yapar ve bacak damarlarınızın boşalmasını önleyebilir.

11. Ağır ağırlıkları kaldırmayın – Ağır ağırlıkların kaldırılması damarlarınızdaki basınç miktarını artırır. Ağırlık kaldırmanız gerekip gerekmediğini ve sizin için ne kadar ağırlığın güvenli olduğunu görmek için doktorunuzla konuşun.

12. Damarlarınızla ilgilenmek için “sadece egzersiz yapmayın”. Unutmayın, egzersiz damarlarınıza dikkat etmek için genel bir programın sadece bir parçasıdır. Sağlıklı bir diyet de önemlidir.

 Varislere iyi gelen bitkiler

Ekinezya

Bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda varisli damarlar için de iyi bir çözümdür. İltihabı azaltmak ve varisli damarların neden olduğu ağrıları geçirmek için kullanılabilir.

Guggul

Geleneksel olarak tıp biliminde kullanılan bir bitkidir. Kan damarlarındaki iltihabı gidererek varisli damarların kötü görünümünü azaltır. Aynı zamanda, kan dolaşımını artırır ve cildi güzelleştirir.

Maydanoz suyu

Maydanoz çayı sıvı tutulması ve iltihaplanmayla ilişkili problemler için iyi bilinen bir tedavidir. Vücudunuzun detoks işlemlerini destekleyen vitamin ve mineraller içerirken, dolaşım sisteminize müdahalede bulunan herhangi bir atığın ortadan kaldırılmasını teşvik eder. Bir yemek kaşığı taze maydanozu bir bardak kaynar suya ekleyin ve 15 dakika bekletin. Karışımı süzün ve servis yapın. Sabahları aç karna ve isteğe göre öğleden sonra bir bardak daha için.

At kuyruğu çayı

Ulak otu, iltihap azaltıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahip doğal bir bileşendir. Varisli damarların ortadan kaldırılması için bu özellikler zaten gereklidi. Bu çayı, damarlarınız aracılığıyla sağlanan dolaşımı artıracak ve ayrıca iltihaplanmayı önlemek adına kılcal damarlarınızı güçlendirecektir. Bir su bardağı suya bir çorba kaşığı at kuyruğu koyarak 10 dakika kadar demlensin ve sonrasında servis yapın. Haftada en az 3 kez, günde 2 ya da 3 bardak bu çaydan için.

At kestanesi

At kestanesinin de iltihap azaltıcı ve idrar söktürücü özellikleri vardır. Varisli damarların oluşmasına neden olan dolaşım sorunları için tedavi olarak kullanılır. Bu çayı içmek ya da etkilenen bölgeye harici kompres yapmak damar sağlığınızı iyileştirirken aynı zamanda iltihap ve ağrıları da azaltır. Bir bardak suyu kaynatın ve atkestanesi kabuğunu ekleyin. Servis yapmadan önce 10 dakika demlenmeye bırakın. İki hafta boyunca aralıksız günde bir kere bu çaydan için. At kestanesinin hapları ve kremleri de bulunmaktadır.

Hamamelis

Doğal hamamelis çayı, tutulan sıvının uzaklaştırılmasını teşvik eden ve dolaşımı destekleyen idrar atıcı özelliklere sahiptir. Damarları büzen etkisi kılcal damarlarınızı güçlendirir ve kanın geri dönüş akışını kolaylaştıran kapakçıkların işlevini yeniler. Bir çay kaşığı hamamelisi bir bardak kaynar suyun içine koyun ve 10 ila 15 dakika boyunca demlenmesi için bırakın. Bu çayı 3 hafta boyunca günde 2 kez için.

Adaçayı

“Kadınların bitkisi” olarak bilinen adaçayı, damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları azaltarak dolaşımı artıran idrar atıcı özelliklere sahiptir. Bu bitki, fazla sıvının yok edilmesini destekler ve ayrıca iltihaplanma süreçini düzenler. Bir bardak su kaynatın ve üzerine adaçayı yapraklarını ekleyin. Bu karışımı 2 dakika daha kaynatın ve servis etmeden önce ruygun bir sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Haftada 3 kere 2 bardak için.

Çoban püskülü

Bu bitki, ruskogenin denilen etkin madde içerir, damarlardaki şişkinliği ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra, kan damarlarını güçlendirmek ve sıkılaştırmak için de çok faydalıdır. Etkisinden yararlanmak için günde en az 100 mg tğüketilebilir.

Varisin bitkisel tedavisinde en önemli içerik flavonoidlerdir. Yani flavonoid içeren besinler tüketildiğinde toplardamarlar güçlenlenir, etrafındaki dokuda oluşacak yangı ve inflamasyonlar azalır böylece varisi olan kişide varise bağlı kötü gidiş büyük ölçüde azalır.

Hangi besinlerde var bu flavonoidler?

Meyvelerde, özellikle küçük taneli meyvelerde örneğin turunçgillerde mevcuttur. At kestanesi, kırmızı üzüm, falavonoid kaynağıdır. Sebzelerden özellikle kırmızı lahana, içeceklerden yeşil çay.

Çobanpüskülü, yaban mersini, kekik, kivi, koyun otu, at kuyruğu otu, bal, asma yaprağı, fındık yaprağı, rezene gibi.

Bu besinleri bazıları kaynatılıp suyu içilir bazısı da merhem olarak bacağa sürülür. Örneğin:

Kırmızı lahana yaprakları kaynatılır, suyu soğuduktan sonra varis olan bacağa sürülür; Kekik veya at kestanesi kabukları kaynatılıp demlenir ve günde birkaç bardak içilebilir.

Son zamanlarda internet ortamında da sıkça reklam yapılan VARİS KREMLERİ ile karşılaşıyoruz. En masum olanı yukarıda saydığım bitkilerin karışımlarından yapılanlardır ve bunlar söylediğimiz gibi esas tedavi değil, tedaviye yardımcı ürünlerdir. Fakat yalnızca bunlardan medet ummak, gereksiz yere hastanın vakit geçirmesini ve esas tedavinin de geç kalmasını sağlayacaktır. Kremlerin en masum olanları böyledir, bir de içinde kimyasal olan ve hatta içinde ne olduğunu bilmediklerimiz de vardır. Bu ürünlerin kullanılması sakıncalıdır.

Krem olarak tek önerebileceğimiz at kestanesi içeren kremlerdir ki, bu da esas tedavi değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.