Şeker Hastalığı

2

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dönemimizin en yüksek oranda görüldüğü hastalık tipi şeker hastalığıdır. Bunun en büyük nedenleri arasında da fazla kilo olmaktadır. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu hastalığın diğer ismi ise diyabet olmaktadır. Ölümcül olan ve riskli birçok hastalığa da sebep olan bu hastalıktan uzak kalabilmek adına kilonuza mutlaka dikkat etmelisiniz. Dünyada da çok sık görülen bu hastalık artık evrensel bir hastalıktır da diyebiliriz. Eğer tam ve doğru ismini diyecek olursa ( Diabetes Mellitus ) dememiz mümkündür. Yabancı dilde ise şekerli idrar anlamı taşır. Şeker hastası olduğunuz yapılan testlerde normalin üzerine çıkan şeker ölçümleri ile yapılır. Bazı hormonlarınızın yetersizliği ya da hiç vücutta olmaması da bu hastalığı tetikleyen etmenler arasında yer alır.

35 ve üzeri hastalarda ise çıkan bu diyabet türüne tip 2 diyabet ismi verilir. Halk arasında ağzım kurudu kelimesini çok sık duyabilirsiniz. Bunun anlamı ise şeker hastalığına sahip kişilerde ağız kuruluğu yapardır. Şeker hastalığı olan kişilerde ani kilo kaybı da çok sık görülür. Fazla su içmek de bu belirtiler içerisinde yerini alır. Ayrıca çok fazla yemek yemekte eksi bir belirtisidir. Bazı şeker hastaları çok kilolu olurken bazıları da çok zayıftır. Çünkü bazı şeker hastalarının şekeri düşer bazılarının ise yükselir. Bu bakımdan bazı şeker hastaları kilo alırken bazıları da kilo kaybına uğrar.

Diyabet hastalığı çok riskli bir hastalık olduğu için hemen önlemi alınmalıdır. Mesela diyabet hastası olup bazı yerleri felç olan ya da kesilmek durumunda kalan kişilerde olmaktadır. Özellikle başparmak kısmı kesilen çok hasta vardır. Böbrekler de ve gözlerde çok fazla kalıcı hasar bırakabilir. Diyabet hastaları derhal bir diyetisyene gitmeli ve bu programa tam manası ile uymalıdır.

Diyabet Hastalığının En Önemli Belirtileri

 • En önemli belirtisi çok hızlı bir biçimde kilo vermektir.
 • Bulanık görme yaşanması
 • Ayak kısmınızda karıncalanma ya da uyuşukluk hissetmeniz de en önemli belirtisidir.
 • Herhangi bir yerinizde yaranız varsa bu yaraların çok geç iyileşmesi
 • Cildinizde kuruluğun olması
 • Cildinizde kaşıntınızın olması
 • Ağzınızda asetona benzer bir kokunun olması da belirtilerden sadece biridir

Diyabet Hastası Olmanızı Tetikleyecek Etmenler

 • Çok fazla kilo almanız sizi şeker hastası yapabilir.
 • Anne ya da babanızda diyabet olması
 • Çok ileri yaşlar
 • Az hareket etmek
 • Stresli bir yaşam tarzı

Kısacası hayatınızdaki psikolojik sorunlar her türlü hastalığa yol açabilir. Bu bakımdan kendinize hiçbir konuyu sıkıntı yapmamayı deklare adin. Kilo almamaya ve sağlıklı beslenmeye de dikkat edin. Çok fazla kilo alır ya da aşırı kilo kaybına uğrarsanız mutlaka bir hekime danışın. Genel olarak ailevi sıkıntılar da diyabet hastalıklarını tetikler. Kilo kayıpları ani olursa da mutlaka hekiminize başvurun

2 Yorumlar
 1. […] arasında şeker hastalığı olarak bilinen obeziteye bağlı kronik bir hastalık türüdür. Yağ dokularının normal […]

 2. […] yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar ve görüşü etkileyecek seviyelere yıllar alır. Diyabet ( Şeker hastalığı ),  güneş altında uzun yıllar korunmadan çalışma, glokom (göz tansiyonu), göze gelen […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.