Obezite Nedir?

3

Obezite Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Şimdilerde en çok görülen hastalıklardan biri de obezite diyebiliriz. Sıklıkla rastlamış olduğumuz bu hastalığın en belirgin nedeni çok fazla yemek yemek ve aşırı hareketsiz bir yaşantı tarzı. Vücudunuzda oluşturmuş olduğu sorunlardan farklı olarak birde akut veya kronik birçok sorunu da doğurur. Ayrıca görünüm olarak hiç hoş durmaması açısından da insanlar psikolojik olarak kendilerini yetersiz ve çirkin hissederler. Buda yanında psikolojik birçok sıkıntıyı getirir. Başkalarından ayrılmış bir hayat tarzını da görürüz. Sosyal olamazlar ve içlerine kapanık bir yaşam sürerler. Öz güvenleri çok düşüktür. Bu bakımdan sizlere tavsiyemiz ideal kilonuzun üstüne çıkmamaya çalışmanız olacak. Ayrıca eğer kilolu iseniz bir diyetisyenden yardım almanız da sizin için en doğru başlangıç olacak. Kendi kendinize evde kilo vermeye çalışmak oldukça yanlıştır ve başka birçok rahatsızlığa neden olabilir.

Obezite Nedir?

Kısaca ifade edecek olursak obezite yağ kütlelerinin oranının kemik ve karlarınıza oranla ayrıca su oranınıza göre daha yüksek olması demektir. Başka açılardan düşünecek olursak boyunuza oranla kilonuzun çok daha fazla olmasıdır da diyebiliriz. Mesela artık birçok internet sitesi bu oranı bulmanıza yardımcı oluyor. Kilonuzu artı olarak boyunuzu yazıp ortalama kilo endeksinizi size hesap ediyor. Şeker hastalığının en önemli nedeni fazla kilodur. Fazla kilosu olan kişiler zayıf olan kişilere oranla daha sık şeker hastalığına kapılırlar. Eğer fazla kilolu iseniz bunun önüne obezite hastası olmadan geçmeniz en doğru şey olacak. Obezite hastalığının bir tedavisi de vardır. Özellikle daha fazla kilolu olan obezite hastalarında daha değişik yöntemler kullanılır. Tüp mide ameliyatı yaptırılır. Ya da mide küçültme ameliyatı yaptırılır. Fakat bu dediğimiz ameliyatlar çok aşırı obezite hastaları üzerinde yapılır.

Obezite Hastalığının En Belirgin Özellikleri

  • Çok fazla terleme
  • Çok çabuk yorulma
  • Çok fazla nefes darlığı
  • Uyku apnesi
  • Çok fazla horlama
  • Eklemlerde ağrı
  • Sırt bölgesinde ağrı
  • Çok fazla psikolojik sorunların olması

Bu tarz sorunların oluşmasından önce kesinlikle tedavi olmalısınız. Bu tarz sorunlara yol açan etmenlerden uzak durmalısınız. Çok fazla fes fut ürünü tüketmemelisiniz. Aşırı hareketsiz bir hayata sahip olmamalısınız. Eğer çok fazla hareketsiz bir işiniz varsa mutlaka kendinize spor yapabileceğiniz bir alan bulmalısınız. Ayrıca vücut kitle endeksinizi de sıklıkla ölçtürmeniz sizin açınızdan çok faydalı olacaktır. Hormonal bozukluklarında oluşmaması açısından mutlaka bu konuyla alakalı da doktorunuzdan yardım almalısınız. Sizler için en doğru kilo oranını yine doktorunuz bilecektir. Çok fazla zayıf olmak da zararlıdır. Fakat obezite de çok büyük sorunlara neden olur. En önemli sorun şeker hastalıkları ve tansiyon hastalıkları bakımından olur. Kalp hastalıklarına da neden olan bu rahatsızlığı sizlerde önlemek amacı ile kilonuza dikkat etmelisiniz. Zayıf olmak kilolu olmaktan daha iyidir.

Obezitenin Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir? konulu başlığımızdan inceleyebilirsiniz.

3 Yorumlar
  1. […] Obezite, […]

  2. […] çağı obezitesi özellikle son yıllarda ciddi bir artış göstermiştir. Hatta 21. yüzyılın en önemli halk […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.