Katarakt

1

KATARAKT NEDİR?
Gözün içindeki merceğin şeffaflığını kaybetmesidir. Bu merceğin görevi göze gelen ışınları kırarak görüntünün retinaya düşmesini sağlamaktır. Kesifleşmiş merceğin görüntüsü buzlanmış ya da sararmış bir cam parçasına benzetilebilir.

SIK GÖRÜLEN BELiRTiLERi NELERDİR?

Kesifleşme oranına ve yerleşimine bağlı olarak değişik belirtiler verebilir.

-Ağrısız görme azalması

-Parlama ya da ışık hassasiyeti

-Çok aydınlık veya çok karanlıkta görmenin azalması

-Tek göz ile çift görme

-Okumak için daha yoğun ışık ihtiyacı

-Renklerin sararması ya da solması

KATARAKTIN NEDENİ NEDİR ?
-En sık nedeni yaşlanmadır.

-Genetik

-Sistemik hastalıklar, örneğin şeker hastalığı

-Göz yaralanmaları

-Bazı ilaçlar, örneğin steroidler

-Uzun sure, korunmadan güneş ışığına (UV) maruz kalma

-Geçirilmiş göz cerrahisi

NASIL ÖNLENEBİLİR ?

Katarakt oluşumunu engelleyen ya da yavaşlatan bir cam kullanımı , ilaç

tedavisi , diyet ya da egsersiz yoktur.

NE KADAR HIZLI GELiŞiR?

Kişilere göre hatta iki göz arasında farklılık gösterir. Yaşlılık kataraktlarının çoğu seneler içinde ilerler. Gençlerde görülen kataraktlar ve şeker hastalığı olanlarda daha hızlı seyredebilir. Yine de genel olarak ilerleme hızı öngörülemez.

KATARAKT NASIL TEŞHİS EDİLİR ?
Göz doktoru tarafından, özel cihazlarla muayene edilerek teşhis edilir. Dikkatli bir muayene sonucunda görme azalmasına yol açabilecek diğer durumlar gözden geçirilerek, kataraktın alınmasından hastanın görmesinde artışın ne kadar olacağı ve kataraktın alınma zamanı değerlendirilir.

KATARAKT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tek tedavisi cerrahidir. Eğer katarakt görmeyi çok azaltmadıysa bazen, gözlük reçetesindeki ufak bir değişiklikle daha iyi bir görme sağlanabilir.

KATARAKT AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALIDIR ?
Kişinin günlük yaşamını etkileyen görme azalması oluştuğu zaman katarakt cerrahisi düşünülmelidir.

Cerrahi için çok olgunlaşması gerektiği ya da sadece var olduğu için alınması doğru değildir. Mesleki açıdan çok iyi görme ihtiyacı olan kişinin ( mesela pilot ) katarakt ameliyatı , çok fazla araba kullanmayan veya çok okumayan bir daha yaşlı kişiye göre daha erken bir safhada yapılır. Katarakt cerrahisi , görme günlük ya da mesleki gereksinimleri engelleyecek seviyede azaldığı ve göz doktoru katarakt cerrahisinin görmeyi yeterince artıracağına karar verdiği zaman yapılabilir.

KATARAKT CERRAHİSİ SONUÇLARI NASILDIR?

Her yıl dünyada milyonlarca insan katarakt ameliyatı olmaktadır ve sonuçları başarılıdır.

Katarakt cerrahisi sırasında, lokal ya da damla anestezisi altında gözün bulanıklaşmış merceği alınarak yerine aynı odaklama görevini görecek güce sahip kalıcı yapay mercek yerleştirilir.

Cerrahi mikroskop altında, göz ameliyatları için üretilmiş özel cerrahi aletlerle yapılmaktadır.

Cerrahi sonrası 1-2 saat dinlendikten sonar evinize gidebilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği şekilde reçete ettiği damlaları kullanmalı ve kontrollere gelmelisiniz.

Gözde önceden belirlenmiş görmeye engel bir durum yoksa katarakt cerrahisi sonuçları oldukça başarılı bir cerrahidir. Yine de cerrahi sırasında ve sonrasında oluşabilecek, görmeyi etkileyebilecek komplikasyonların varlığı unutulmamalı ve cerrahi sonrası fark edilen en küçük bir problem cerraha bildirilmelidir.

Cerrahi sonrası hafif aktiviteleri hemen yapabilirsiniz. Okuma , televizyon seyretme , uyuma , yürüme ve yemek yemede kısıtlama yoktur. Birinci günden sonra, vücudu zorlamayan orta derecede aktiviteleri yapabilirsiniz. Bir ay sonra ağır aktiviteleri uygulayabilirsiniz.

1 yorum
  1. […] Kataraktın en belirgin bulgusu uzak görmenin azalması, görmede bulanıklık olmasıdır. Hastalar bu durumu genelde; ‘buzlu bir camın arkasından bakmak’ ya da ‘çamurlu araba camının ardından bakmak’ şeklinde ifade ederler. Dolmuş ve otobüslerin üzerindeki yazıları ya da dükkanların tabelalarını yanlarına gelene kadar okuyamamaya başlarlar. Bazı hastalar güneş ışığı ve araba farlarından eskiden olmadığı kadar çok rahatsız olmaya başlarlar ve ışık altında şiddetli kamaşma hissederler. Yakın gözlük kullanan hastaların bazıları, yakın görmelerinin gittikçe daha iyileştiğini, uzak görmelerinin ise bozulduğunu fark eder. Bir gözde çift görme, renklerde soluklaşma ya da sararma da kataraktın belirtilerindendir. Saydığımız şikayetler kataraktla birlikte görülebildiği gibi, başka göz hastalıklarında da benzer şikayetler oluşabilir. Bu tür şikayeti olan hastalarımızın bir göz hastalıkları uzmanına muayene olmaları gerekir […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.