İdrar Yolu Enfeksiyonu

1

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yapılan boru ya da mesanedir. Diğer bir deyişle ürattadır. İdrar bu üç borudan geçer. Bu borulardan birinde sıkıntı olması halinde yani enfeksiyon olması halinde idrar yolu enfeksiyonu olmuş olunur. Böbreğe oranla mesanede enfeksiyon riski daha fazladır. Bakteriler mesaneden çıkıp başka bir kısma geçip oradan yeniden mesaneye giderler ve bu şekilde enfeksiyon ortaya çıkar. Tıpta geçen ismi ise sistittir. Pyelonefrit ise böbrekteki enfeksiyonun ismidir. Enfeksiyon geçiren kişi idrar yaptığı esnadan yanma hissine kapılır. Ağrı oluşur. Çok fazla idrara çıkma isteği oluşur. İdrarınızda kan görülüyorsa da enfeksiyonunuz var anlamı taşır. Aynı zamanda çok sık sıkışma ve idrar yapma isteği de enfeksiyonun belirtisidir. Böbreklerde enfeksiyona geçersek bunda da bulantınız çok fazla olur. Sırtınızda ağrılarınız çok fazla olur. Ateşiniz çıkabilir. Kusma da en belirgin özellikleri arasında yer alabilir. Bu rahatsızlıkların tedavisi ise daha çok antibiyotikler aracılığı ile olur. Antibiyotik bakterilerin ölümüne neden olur ve hastalığınız bu şekilde temizlenmiş olur. En az üç gün en fazla yedi günlük bir antibiyotik tedavisi verilir. Eğer bu şekilde geçmezse antibiyotiğe devam eder. Eğer hastalığınız hala geçmiyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek yeniden tedavi olun deriz.

 İdrar Yolu Hatalığının Belirtileri Nelerdir?

İdrarınızda yanma hissi yaşıyorsanız en belirgin özellik meydana gelmiş demektir. İdrara sıkışıyorsanız ve tuvalete yetişmekte zorlanıyorsanız da idrar yollarınızda bir rahatsızlık oluşmuş olabilir. Ayrıca karnınızın en alt kısmında yanma hissi varsa da bir rahatsızlığınız oluşmuş demektir. Eğer bu sendromlar erkeklerde daha fazla varsa ve tekrar tekrar oluşuyorsa anüs bölgelerinde de ağrı varsa prostat hastalığı olması da olağandır. Bayanlarda ise idrarlarından kan gelmesi hematimi hastalığına sebeptir. Ateşinizin olması ve titremenizde eşlik edebilir. Aynı zamanda başka birçok sistematik hastalık da buna eşlik edebilir. Yaşlılarda daha sık görülen madde ise idrarını tutamamadır.

Tedavi Yöntemleri

Yapılacak olan antibiyotik tedavisi hastalığın ne derecede olduğuna göre birçok farklılık ortaya çıkarabilir. Mesela eğer rahatsızlığınız sıklıkla gerçekleşmiyorsa ve hafifse az bir antibiyotik tedavisi ile tedavi sonlandırılır. Eğer ilerlemiş bir idrar yolu enfeksiyonu hastalığınız mevcut ise o halde daha ağır bir antibiyotik tedavisi yaptırmak durumunda kalırsınız.

Bilindiği üzere birçok antibiyotik çeşidi mevcuttur. Hepsinde değişik içerikler vardır. Bunlardan her biri daha farklı hastalıklar için üretilir. Hastalığın çeşidine göre de antibiyotik tedavisini çeşitlendirebilirsiniz. Bazen hastalığa direkt etki eden antibiyotikler kullanılırken bazen de daha uzun bir tedavi yolu belirlenir. Daha az tehlikesi olan antibiyotikleri kullanmak daha doğru olacaktır. Tüm bunlara herhangi bir hekime başvurmadan karar vermek doğru olmaz. Bu bakımdan hekiminize mutlaka başvurun ve buna göre karar verin. Hatta hekiminiz buna en doğru şekilde karar verir.

1 yorum
  1. […] İdrar yolu enfeksiyonları: Yaz döneminde çocuklarda görülen hastalıklardan bir diğeri de idrar yolu enfeksiyonudur. Kız çocuklarını daha çok etkileyen idrar yolu rahatsızlıkları genellikle gram negatif enterik bakteri grubunun neden olduğu enfeksiyonlardır. Havuz ve deniz suyunda bulunabilen bu bakterilerin çocukların üriner sistemine ulaşması idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. İdrar yolu enfeksiyonunun belirtilerinin başında yüksek ateş, idrar yaparken yanma ve ağrı hissi gelir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde hipertansiyon ve böbrek yetmezliği gibi klinik tabloların ortaya çıkmasına neden olabilir. İdrar yolu tanısı alan çocukların ebeveynleri, çocuklarına bol su içirmeyi ve iç çamaşırlarını temiz ve kuru tutmayı ihmal etmemelidir. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.