Gut Hastalığı

1

Gut Hastalığı Nedir? Gut Hatalığına Neler İyi Gelir?

Gut hastalığı halk arasında zengin hastalığı olarak da geçer. Hatta kral hastalığı da denir. Geçmişte birçok padişahın ölümü ile sonuçlanan bu hastalık romatizmalı bir rahatsızlıktır. Şiddetli bir biçimde romatizma hastası olan kişiler bu hastalığa yakalanıp ölebilir. Diğer bir ismi de damla hastalığıdır. Metabolizması çok düşük olan kişilerde daha da fazla görülür hatta metaforik bir hastalıktır bile diyebiliriz. Daha çok erkeklerde gözükür. Erkeklerde daha fazla olan bu hastalık iş alanında engellere takılmalarına neden olur. Sosyal yaşantılarını da çok kötü oranda etkiler. Hastalığın vücutta daha çok ayak kısmında oluştuğunu da söyleyebiliriz.

Gut rahatsızlığına kapılan kişilerin şikâyetleri arasında en belirgin olanı ise ayak eklemlerinde çok şiddetli ağrıların oluşmasıdır. Ödemlerde çok fazla olmaktadır. Ayaklarınızın başparmağı bu rahatsızlıkta en çok görülen kısmıdır. Diğer parmaklarda da bu hastalık oluşabilir. Ağrılar daha çok bu bölümlerde de seyreder. Çok keskin bir ağrı gerçekleşir. Bu tarz bir hastalığa sahip kişiler ayaklarımızda şiddetli bir yanma hissi oluşuyor derler. Bazen geçer bazen yine şiddetlenir. Bu tarz bir hastalığa sahipseniz sizler de mutlaka bir hekimden yardım alın. Hastalığınızı en hafif biçimde atlatmak için doktor yardımına başvurun.

Kronik bir hastalık olması hiçbir zaman geçmeyeceği bazen hafifleyeceği hatta yok oldu gibi hissedebileceğiniz fakat geçmeyecek bir hastalıktır. Uzun yıllar önce ortaya çıkmış bu hastalık üzerinde büyük çalışmalar meydana gelmiş ve kontrol altına alınmış. İdrar ve kanınız çok değişik bir hal alabilir. Mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer doktora başvurmazsanız iltihaplı eklem hastalıklarına sebep olabilir. İdrarınız ve kanınız çok fazla asidik bir hal alır. Bazı genetik faktörler ya da kilolu olmakta bu hastalığı tetikler.

Gut Hatalığının Evreleri

  • Akut ataklar meydana gelebilir. Eklemlerde ani ve şiddetli süregelen beş ila on gün arası süren acılar. Bazı eklemlerde kısa süren ve şişen eklemler vardır.
  • Bu evre de hasta tamamen düzeldiğini zanneder. Fakat tam geçti derken yeniden ağrılar gerçekleşir.
  • Tedavi olmazsanız ağrılar şiddetlenir ve sıklaşır. Tedavi olunmaması durumunda eklemlerde kalıcı şişlikler meydana gelir. Hareketinizde kısıtlama olur.

Daha çok sabahları vücudunuzda şişme varsa şiddetli ağrılar meydana geliyorsa gut hastası olma olasılığınız çok fazladır. Bazen ağrılardan dolayı hastalıktan dolayı uykudan uyanmalar bile meydana gelebilir. Gut hastalığı nedeniyle hasta haneler birçok tedavi yöntemi bulmuştur. Ve daha basit bir biçimde bu hastalığınızı yenmiş olabilirsiniz. Gut hastaları ayrıca idrarlarında kan olması belirtisi ile de hasta haneye gelir. Ayrıca böbrek taşı olma olasılığı da bu hastalarda büyük riskler arasındadır. Eklem iltihaplanması olarak geçen bu hastalığı bulmak çok önemlidir. Tedavisi gerçekleştiği sürece kontrol altında tutulabilir. Bu sayede sizler de daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

1 yorum
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.