Göz yaralanmaları

0

Göz yaralanmaları, En sık görülen yaralanmalar küt yaralanma dediğimiz göze yumruk, top vb. cisimlerin çarpmasıyla oluşan kesici olmayan göz yaralanmalarıdır. Burada doktora gitmek dışında hastanın yapacağı pek Bir şey yoktur. Bu tarz darbelerden sonra sıkıntınız olmasa da gözünüzü kontrol ettirmekte fayda vardır. İlk zamanlar fark edilmeyen bir takım değişiklikler ilerde başka sıkıntılara (katarakt, göz tansiyonu vb. ) neden olabilir.

Hastanelere sık başvurulan göz yaralanmalarından biri de kimyasal maddelerin göze kaçması ile oluşan yaralanmalardır. Bunlar temizlik malzemeleri (çamaşır suyu, tuz ruhu vs. ),boya, yapıştırıcı, yağlar ve etrafınızda düşünebileceğiniz her türlü kimyasaldır.

Gözümüze sıvıların yanı sıra toz veya parçacık içeren (kum, sıva parçası, kül, talaş vs.) yabancı cisimler de kaçabilir. Burada ilk yapılacak şey sıvı olsun toz olsun gözü ovalamadan bol su ile yıkamaktır.

En değerli müdahale hastanın ilk birkaç dakika içinde yaptığı yıkamadır. Hasta bunu yapmadan hastaneye yönlendiğinde doktorun müdahalesine kadar geçen sürede gözün zarar görme ihtimali artacaktır.

Yıkama musluk suyuyla ya da eczaneden alınacak serum ile yapılabilir. Hastanın yarım saat süreyle gözünü yıkaması kimyasalları veya cisimleri büyük ölçüde gözden uzaklaştırır. Daha sonra göz bantlanarak bir sağlık kuruluşuna müracaat edilir. Bu tarz yaralanmalardan sonra hastanın doktor tavsiye ve kontrollerini aksatmaması gerekir. Gözünün durumu toparlayan hastalar hatalı olarak verilen ilaçları keser ve kontrollerini aksatır ise, uzun dönemde yavaş gelişen görme azalmasına uğrayabilirler. Bu dönemde yapacak pek bir şey de kalmaz

Gözümüze parmak. tırnak, kâğıt veya bitkiler çarpabilir. Bunların çoğu yüzeysel çiziklere sebep olur ve gözün bütünlüğü bozulmaz. Bu tarz çiziklerde göz ileri derecede batar, kızarır ve sulanır. Bazen gözün beyazında da kanamalar olabilir. Yapılacak en doğru şey gözü kapatmak ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Özellikle kağıt ve tırnak kesiklerinde iyileşme bir seneyi bulabilir, yaralanan gözde zaman zaman yanma, batma ve sulanma atakları olabilir. İlerleyen zamanlarda şikayetler geçmiyor ise doktor göz yüzeyini düzeltmek için müdahale etmek zorunda kalabilir.

Göze bir cisim saplanan veya göz bütünlüğünün bozulduğu yaralanmalar daha nadir görülse de göz kaybı ihtimali daha fazladır. Göze saplanan cisim hala gözde ise çıkartılmaya çalışılmamalı, cismin etrafı cismin oynamasını engelleyecek ve gözü kapatacak şekilde sarılıp sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu tarz yaralanmalarda göz yıkanmaz, temizlenmeye çalışılmaz, merhem ,damla ve benzeri ilaçlar göze konulmaz. Mümkünse gözü yaralayan cisim de hastayla beraber hastaneye getirilmelidir. Cisimden kültür alınması gerekebilir.

Dip not olarak belirtirsek kaynak, taşlama, testere kullanımı gibi işlerde uğraşan herkesin koruyucu gözlük takması kendi sağlıkları açısından gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.