Göz tansiyonu nedir?

0

Göz tansiyonu nedir? Gözümüzün içinde dolanan ve gözün gerekli oksijen ve gıda alıp beslenebilmesi bir sıvı salgılanır. Bu sıvı göz içinde bir süre durduktan sonra vücut tarafından geri emilir. İşte bu sıvının geri emilmesinde bir direnç veya zorluk olduğunda kapalı bir küre şeklinde olan gözümüzün içerisine sürekli salgılanan bu sıvı göz içerisindeki basıncı artırır.

Göz içinde basıncın artmasına göz tansiyonu diyoruz. Göz içi basıncı aynı koldan ölçülen kan basıncı gibi belli bir değerin üzerinde veya altında olursa göz için bazı riskler oluşturabilir. Göz içi basıncı normalde 6-21 mmHg değerleri arasındadır. Göz içindeki basıncın 21 mmHg nın üzerinde olmasına göz tansiyonu yüksek diyoruz. Göz tansiyonu yüksekliği Glokom dediğimiz gözdeki sinirleri kurutan hastalık için en büyük risk faktörünü oluşturur. Bazı durumlarda da göz tansiyonu yüksek olduğu halde Glokom oluşmaz. Biz buna oküler hipertansiyon diyoruz.

Göz tansiyonu yüksekliğinin glokom oluşturup oluşturmadığını anlamak için konusunda uzman ve deneyimli bir göz doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekir. Biz bu değerlendirmeyi en ileri teknolojiye sahip hassas cihazlarımızla yapıyoruz. Doğru teşhis ve doğru tedavi ile göz tansiyonu tedavisi mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.