Felç Nedir

3

İnme Nedir? Felç Nedir? Belirtileri Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aniden beyne giden kanın ya da oksijenin gitmemesi durumuna inme denir. Diğer bilindik adıyla beyin krizi de diyebiliriz. Kanın ulaşamadığı ya da kesintiye uğradığı alanlardaki hücreler ölmeye ve bazen kalıcı bazen de kısmi kayıpların oluşmasına neden olur. Kalıcı kayıplar en kötü yönüdür. Bazen kalıcı olmayan kısmi felç durumları da meydana gelir. İnmenin çeşitleri de mevcuttur. İskemik inme ve kanayıcı inme olarak iki farklı dalda inceleyebiliriz.

Kanayıcı inme: beyindeki herhangi bir damardan beyninize sızan kan sonucu meydana gelir. Bu türün görülmesi diğerine oranla daha azdır. Ölümlerin genelde yüzde otuz kısmı bu türden dolayı gerçekleşir.

İskemik inme: damarlarda oluşan tıkanıklıklar ya da pıhtılaşma sonucunda bu tür oluşur. Zaman içinde yağ birikimleri oluşur. Ve bu oluşumlar tıkanıklıklara yol açar. Tüm felçlerin yüzde 85’i iskemik olmakta.

İnmenin Belirtileri

 • Kollarda ya da bacak kısımlarında genel olarak vücutta sadece bir kısımda olan uyuşma haline ve de güçsüzlük haline
 • Konuşmada güçlük
 • Anlamada güçlük
 • Aniden kafanızın karışması durumu
 • Görme organınızda ani oluşmuş görme kaybı
 • Sebepsiz şiddetli ve ani baş ağrıları
 • Sersem bir hal
 • Yürümede güçsüz kalma
 • Denge kaybı
 • Koordinasyon kaybı

İnme hastalığının tedavisinin ne sıklıkta ve ne zaman başladığı çok büyük bir öneme sahiptir. İnme tedavisi derhal yapılmaz ise çok ileri seviyede felç durumu ortaya çıkar. Beyin damarlarında hasarlar oluşur ve bu hasarların derhal tedavisi yapılmalıdır.

Tıkanmış olan damar eğer çok büyükse ve bu damar da oluşan hasar da büyükse sorun o kadar büyüktür ve derhal müdahale edilmelidir. Beyindeki bu damarın açılması da hasarı en aza hatta sıfıra indirebilir.

Hasar ne kadar az olursa tedavi de o oranda işe yarar. Hasar ne kadar az ise tedavi de o kadar kolaydır. Hızlı bir biçimde düzelme yaşamak için hızlı çözüm bulmak da önemlidir. Damarlarda pıhtı tedavileri pıhtıyı eritecek ilaçlarla başlar. Özellikle toplardamar tıkanıklığı sonucu damarlar bazı ilaçlarla eritilir. En kısa sürede yapılan bu tedavi pıhtının yok olmasını sağlayabilir. En kısa sürede uygulanırsa işe yarama hızı da daha hızlı olur.

Hastalara ilaç tedavisi yapıldıktan sonra bu ilaçlar işe yaramaz ise yeniden başka bir ilaç başlatılır. Bunlarda işe yaramaz ise daha farklı tedavi yöntemleri denenir. Tıkanıklık başka damarlarda olsa masajla da desteklenir. Fakat beyin bölgesi ile alakalı tedavi yöntemleri diğer damarlardan çok farklı olabilir.

Damar tıkanıklıkları da psikolojik rahatsızlıklardan dolayı sıklıkla tekrarlanır. Sıklıkla tekrarlanan bu sıkıntılar üst üste binerse sorunlar daha da artar. Beyin kanaması geçirmiş olan kişilerde tıkanıklık olma riski de artar. Diyebiliriz ki bir kere felç geçiren kişi başka bir felç geçirme oranını arttırır.

3 Yorumlar
 1. buse diyor

  hocam teşekkür ederim bilgiler faydalı geldi

 2. […] kısa sürede eski yaşantısına dönmektedir. Tedavisinde gecikilen vakalardaysa, ağrılar ve felçler kalıcı […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.