Çocukta miyop İlerler mi?

0

Çocukta miyop İlerler mi?

Çocuğunda miyop olan ailenin merak ettiği “ Çocuğumda miyop ilerleyecek mi ve diğer çocuğumda da miyop çıkacak mı?” Göz doktorundan aldığı cevap “Gelişme çağında miyop’un ilerleyeceği, buna cevap vermenin mümkün olmadığı..” şeklindedir.

Aile “Cep telefonu kullanıyor, onun için miyop ilerliyor” düşüncesindedir ama diğer kardeşi de aynı derecede cep telefonu kullanmakta, onda miyop yok. Olayı basit düşünmemek gerekmektedir.

Mikronlar, milimetreler: Göz o kadar hassas bir yapıdadır ki çok az değişiklikler yapıda önemli değişiklikler yapmaktadır. Gözün ön arka çapında 1 mm uzama 3 derece miyop yapmaktadır. Lazerle düzelme 150-200 mikronluk düzleştirme ile sağlanmaktadır.

Miyop başlama ve ilerlemedeki konuyu tekrarlayalım. Göz üzerine baskılar göz ön arka çapını uzatır, görüntü sarı noktanın önüne düşer. Göz ön merceği kornea dikleşir, öne doğru konikleşir ve incelir. Uzama göz küresinin arkasına doğru da olabilir ve retinayı daha fazla bozar.

Bebekte beyaz tabaka sklera çok incedir, göz kapağından, kasların dengesizliğinden, aşırı uyum gücünden kolay ve hemen etkilenir. Göz ön arka çapı ortadan sıkılan balon gibi uzar. Yeni başlayan miyop’ u kontrol altına almak daha kolaydır. Çocukta bu iş daha uzun sürecektir.

Genetik, irsi düşüncesinden uzaklaşın. Son 4-5 senedir miyop patlama yaptı. Son 4-5 senede genetiğimiz mi bozuldu?

Yaşam tarzı mı diyeceksiniz? Aynı yaşam tarzı içinde olanlarda neden miyop çıkmıyor?

Bu sorunun cevabını göz doktoru ancak bazı incelemeler yaparak cevap verebilir. Göz doktoru göz ön arka çapını, sklera-koroidea-retina kalınlığını, kornea kalınlığı ve dikliğini ölçmelidir. Bir miyop’un oluşmasında etkili göz yapıları şöyledir;

Kapak baskısı: Kapak baskısı gözün ön arka çapını uzatır, erken dönemde de astigmat oluşturur. Gergin kapağı göz hekimi zaten farkına varır. Göz hareketleri anında harekette kısıtlama yaptığını da görebilir. Dokunarak gerginliği hissedebilir. Kapağı gevşetici egzersizler yararlı olabilir.

Sklera, koroidea ve retina: Bu göz küresini çevreleyen beyaz tabakanın dıştan içe dizilmiş tabakalarıdır. Bu tabakaların sağlığı önemlidir. Normalden ince ise kolayca dış baskılardan etkilenir. Genetik ve çok yüksek miyoplarda sklera ince ve yapısı da bozukluk oluşmasına uygun hatalı yapıdadır. Bu yapıların sağlığını korumak miyop’un ilerlemesinin önüne set çekecektir.

Gözün ön arka çapı ortadan sıkılan balon gibi uzamayacaktır.

Ön arka çap uzaması: Göz küresinin ön arka çapının yaşlara göre büyüme hızı vardır. Bundaki hızlı ilerleme miyop’un artacağını gösterir.

Lens: Göz içindeki lensin durumu da miyoptaki ilerlemenin habercisidir. Lensteki şişmeler yalancı miyop’ a neden olur.

Kornea: Göz ön merceği kornea miyop ilerlemesinde oldukça etkilidir. Kornea. kalın ise yani 6.00 mikrondan kalın ise göz ön arka çapının uzaması öne doğru olmaz ve önden dolayı miyop ilerlemez. Astigmat, göz küresindeki çok hafif yamulma veya göz kasları arasındaki dengesizlik çarşafın kırışması gibi ön mercekte kırışma yapar ve görmeyi bozar.

Uyum gücünü ölçmek: Göz doktorlarını dolaşın, 10 göz doktoruna “Uyum gücümü ölçtürmek istiyorum” deyin bir tek göz doktoru sizin talebinize cevap vermeyecektir. Hâlbuki uyum gücü fazlalığının miyop’ u ilerlettiğini her göz doktoru bilmektedir. Uyumu nasıl gevşeteceğiniz sorun, yine cevap alamayacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.