Böbrek İltihabı Nedir?

1

Halk içinde genel olarak böbrek iltihabı olarak geçen bu terimin asıl anlamına gelecek olursak; multisistemik, enfeksiyonlar vb. ya da hiçbir sebep gösterilmeden bedenin savunma hücresi altından işgali diğer bir deyimle bu sebeplerle ortaya konan hastalıktır.

Genel olarak şu şekilde seyreder; böbreklerde olan iltihap diye de geçer. Daha çok ağrı kesicilere ya da antibiyotiklere bağlı bir biçimde ortaya çıkan fakat çok fazla anlaşılmayan ve kendiliğinden tamamen geçen bir rahatsızlık türüdür.

Belirtileri Nelerdir?

İdrarınızda kan varsa mutlaka hemen bir doktora başvurun. Ya da kola renginde veya çay renginde idrar yaptıysanız kesinlikle hemen doktorunuza başvurun. Rahatsızlığın başında önleminizi alın. Testlerde üre, vb. maddelerin çok yüksek olması da bunun en belirgin göstergesidir.

Böbrek rahatsızlığı olan bu tarz hastalarda idrar anında yanma, çok şiddetli ağrı, yüksek ateş, belde yüksek oranda ağrı, mide bulantısı ya da kusma tarzı belirtiler sıklıkla gözükür. Hatta kollarda özelliklede dış kısımlarında kaşıntı ve döküntüler de bu hastalığın en belirgin özellikleri arasında yer alır. Göğüste de kızarıklık ve kaşıntı fazla oranda kendini gösterir.

Nedenleri Neler?

Böbrek rahatsızlıkları daha çok fazla oranda besin tüketme ve sağlıksız besinler tüketme ile kendini gösterir. Yaz başlangıcı ya da kış başlangıcında polenlerle alakalı alerjisi olanlarda da baş gösterir. Kullanmış olduğumuz bazı ilaçlarda bu hastalığı tetiklemektedir. Kanser hastalarında da çok sık görülebilen bu hastalığa dikkat etmeliyiz. Birçok hastada görülen bu belirtiler ve sebepler bazen hiç olmaz. Sebebi bulunamadan da bu rahatsızlığı geçirme riskiniz vardır.

Kimlerde Daha Fazla Görünür?

Daha çok belirli yaşlarda insanlarda görülür. Kadın erkek fark etmeksizin herkeste görülebilir. Sadece belli yaş grubunda değil küçük yaştaki insanlarda da görülme olasılığı var. Boğaz rahatsızlığı geçirmiş olup bu hastalığı basite alarak tedavisini olmayan kişilerde de bu hastalık olur. Damarlarından uyuşturucu alan kişilerde de sıklıkla görülür. Böbrek iltihabı hastalığının önlemini almazsanız daha kötü sonuçlara da yol açabilir. Kötü alışkanlığı sigarası olan kişilerde de olabilir.

Böbrek İltihabı Genetik Midir?

Sadece ailevi Akdeniz ateşi olanın dışında diğerlerinin kronik ya da ailevi olduğu söylenemez. Genel olarak genetik yollarla geçişi olan bir hastalık olmamaktadır. Genel olarak boğaz rahatsızlığı geçirmiş olan kişilerde çok sık görülür. Genç erkeklerde de farklı türde bir hastalığa çevirebilir.

Genel olarak şunu diyebiliriz ki kendine iyi bakmayan beslenme rutinini iyi planlamayan kişilerde de sıklıkla gözükür. Bu bakımdan sizlere en genel tavsiyemiz sağlığına dikkat etmek isteyen kişiler öncelikle yaptığı beslenme rutinine dikkat etsin. Daha sonra da spor alışkanlığını geliştirsin. Sporun yanı sıra da kendine bir hobi bulsun. Herkesin bir hobi edinmesi ve mutsuz olduğu anlarda ya da kendini boş hissettiği anlarda bu hobiyi tamamlaması gerekir.

1 yorum
  1. […] böbrek hastalıklarından ve böbreklerin fiziki bir darbe almasından kaynaklanabilir. Böbrek enfeksiyonu ( Piyelonefrit ) genellikle sindirim sisteminde yer alan bakteriler yol açar. Böbreklere […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.