Böbrek Ağrısı Nedir? Ne İyi Gelir?

2

Böbrekler, vücutta mineral ve suyun dengesini koruyarak daha düzenli çalışmasında önemli bir organdır. Vücudun bel tarafında bulunan böbrekler, karın zarı arkasının sağ ve sol tarafına bulunurlar. Ancak sağ taraftaki böbrek karaciğerden dolayı sol taraftaki böbreğe oranla biraz daha aşağıda bulunur. böbrek içinde nefron denilen süzme biri ile, ilk olarak üre olmak üzere vücudumuzdaki atıkları süzer ve su ile boşaltım sistemine aktararak dışarı çıkartır.

Böbrek Ağrısı Nedir?

Böbrek Ağrısı Nedir, vücuda belimizin yan kısımlarında, sırtta ve karın bölgesinde kendini hissettiren bir ağrıdır. Bazı durumlarda da genital bölgelerde ağrıyı hissettirir. Böbrek ağrıları, bir darbeden , hastalıktan veya enfeksiyondan kaynaklı olabilir. Vücudun tek tarafında hissettirir genelde, ancak fonksiyon bozukluğu olan kişilerde vücudun iki tarafında da kendini hissettirir. Böbreklerimiz komşu organlarımızın çokluğundan dolayı çoğu zaman onlarda oluşan bir rahatsızlığı böbrek ağrısı ile karıştırabiliriz. Bundan dolayı böbrek ağrısından emin olmamız için gerekli tahliller veya muayene yapılmalıdır. Vücudumuzda ciddi bir öneme sahip olan böbrekler ağrı durumunda ihmal edilmemeli ve en hızlı şekilde hastaneye veya doktora başvurulmalıdır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrılarının ana belirtisi, sırt ve karın bölgelerinde oluşan ve yanlara sert vuran bir ağrı olmasıdır. Bu ağrılar spazm, sancı veya bıçak saplanması şeklinde bir acı ile olur. Bu ağrılara bulantı ve ateş eşlik edebilir. Diğer belirtiler ise ağrılı idrar, kötü kokulu idrar, idrarda kan, kusma, bağırsak rahatsızlıkları, halsizlik, baş dönmesi ve titreme olarak görülebilir.

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek veya komşu organlarda oluşan bir enfeksiyon, böbrek hastalıklarından ve böbreklerin fiziki bir darbe almasından kaynaklanabilir. Böbrek enfeksiyonu ( Piyelonefrit ) genellikle sindirim sisteminde yer alan bakteriler yol açar. Böbreklere idrar yolu ile taşınan bakteriler, burada enfeksiyona sebep olup böbrek ağrısı yaşatabilir. Böbrek ağrılarında en fazla karıştırılan sebeplerden biri olan böbrek taşı, böbreklerde oluşan mineral ve tuz tortularından oluşmaktadır.

Böbrek taşları küçük veya büyük olabilir. küçük taşlar, idrar yolu ile atılabilir halk arasında buna kum dökme denir. Ancak büyük taşlar bu kadar kolay olmaz ve şiddetli böbrek ağrılarına neden olur. Böbrek sancılarında birde kistlerde sebep olabilir. Bu kistler kötü veya iyi huylu olabilmektedir. Küçük iken kistler herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak bu kistler büyüdüğünde patlayınca enfeksiyon oluşturup ciddi ateş ve böbrek ağrılarına sebep olabilmektedir. Polikistik böbrek hastalığı da kistlerin iki böbrekte de oluşmasına neden olur. Glomerüller böbreklerde filtre görevini üstlenir, ancak hasar gördüğünde glomerülonefrit görülerek böbrek fonksiyonlarının bozulmasına sebep olur. Böbrek ağrısı, seyrek idrara çıkma, tansiyon yüksekliği ve böbrek yetmezliğine dahi sebep olabilir.

Böbreklerde oluşan bir diğer faktörde hidronefroz rahatsızlığıdır. İdrar kanalında oluşan bir tıkanmadan ötürü böbrekte şişme veya idrar birikmesine neden olur. Hidronefroz belirtileri arasında böbrek ağrısı, ateş ve idrar kaçırma da yer alır

Böbrek Ağrısının Sebebi Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhisi doktor fiziki muayene olarak yapar. İdrar tahlili yapılarak Laboratuvarda test işlemi istenir. İdrardaki kan, lökosit, üre ve protein miktarlarına bakılır. Bazen tahlil beklenen sonucu veremeyebilir, bu durumda radyolojik görüntüleme istenilir. Böbreklerdeki sorunun, kist, böbrek taşı veya başka bir fiziksel hasardan kaynaklı olup olmadığının anlaşılması için ultrason veya BT istenebilir.

2 Yorumlar
  1. […] rahatsızlığı olan bu tarz hastalarda idrar anında yanma, çok şiddetli ağrı, yüksek ateş, belde yüksek oranda ağrı, mide bulantısı ya da kusma tarzı belirtiler […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.