Baş Ağrısı

0

Baş ağrısı beyin kanaması işareti olabilir Sinsice yaklaşan ve istenmeyen sonuçları beraberinde getiren beyin kanamalarının belirtilerine karşı uyanık olmak gerekir. “Uzun süreli, ilaçlarla geçmeyen ve günlük aktiviteyi etkileyen baş ağrıları varsa kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır’’ Yüksek tansiyon ya da anevrizma (beyin damarlarındaki baloncuk) gibi bir nedene bağlı olarak yırtılması ya da hasar görmesi sonucu ortaya çıkan kanamalar, beyin zarları arasında olabileceği gibi beyin dokusunun içine de olabilir. Subaraknoid kanamada öncü belirtinin aniden ortaya çıkan ve kişinin daha önce hiç tanımlamadığı, şiddetli baş ağrısı olduğunu söyledi

. Bazen bu baş ağrısına vücudunun bir tarafında güçsüzlük, sara nöbeti, şuur kaybı gibi bulguların da eşlik edebilir. “Bu tür bulguların olduğu hastalarda baş ağrısı şikayeti göz ardı edilmemeli. Bir beyin cerrahisi uzmanına başvurulmalıdır” İKİNCİ KEZ KANAMA RİSKİ VAR Beyin kanamasına ameliyat veya endovasküler girişimle müdahale edilebilir. “ Bir kere beyin kanaması geçiren hasta ikinci bir kanama için her zaman normal bir insana göre daha yüksek risk taşır. Eğer ilk kanamaya yönelik gerekli tedavi uygulandıysa ve takiplerinde problem yoksa genel olarak tekrar kanama beklenmez.

Yine de bu hastalarda belirgin tekrarlayan baş ağrıları olduğunda takip eden hekimlerine başvurmaları uygun olacaktır. Bununla beraber yüksek tansiyon, sigara, doğum kontrol hapları, beyin kanamaları açısından risk oluşturur. Ayrıca gebelik de kafa içi basıncı artırdığı için kanamaya yatkın hastalarda riski artırır” BEYİN KANAMALARI ÖNLENEBİLİR Mİ? Yüksek tansiyon hastasıysanız, tansiyonunuzu kontrol altında tutmak, ailenizde anevrizma ya da beyin damarlarında sorun öyküsü var ve sizde de baş ağrısı mevcutsa bir hekime başvurmak, beyin kanaması riskini azaltmak için atılması gereken en doğru adımları oluşturuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.