Astım Hastalığı Nedir?

1

Astım Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kronik bir hastalık olan astım hava yollarının duyarlılık şiddetinin artışı ile oluşur. Sıklıkla öksürük ve hışıltı olur. Astım olan kişiler de ya büyük hava yolları ya da küçük hava yolları narinleşip hassasiyetledir. Astım hastalığı her dönemdeki ve yaştaki insanlarda ortaya çıkabilir fakat daha çok yüzde otuz oranında yeni doğmuş çocukların ilk yaşlarında çıkar. Alerjik reaksiyon gösteren hastalıklar arttı. Bunun yanında satım hastalıkları da çok yüksek oranda artış gösterdi. Bu artışın en önemli nedeni olarak da kapalı yerlerde çok sık kalma, evdeki tozlar artı ev içerisindeki alerjen faktörlere değme de sebep gösterilir.

Kriz geçirmeler sıklıkla olur. Astım krizi daha çok fısfıs ile geçer. İleri seviyede astım olanları bu fısfıs da kurtarmaz. Astım hastalarında bronş kısımlarında iltihap mevcuttur. Bronşta artan salgılar da astımı tetikler. Tozlu ortamlardan çok fazla etkilenirler. Dumanlı ortamda kalmamalılar. İlkbahar da polenler bu atakları fazlalaştırır. Astım sadece alerjiye bağlı ortaya çıkmaz. Alerjisi olmayan kişiler de astım hastalığına yakalanabilir.

Alerjik Astım Nedir?

Daha çok bayanlarda görülen alerjik astım, daha çok baharda gözükmekte. Alerjik astım adından da anlaşılacağı gibi alerjik sıkıntılardan ortaya çıkar.

Astımın Sebepleri Nelerdir?

  • Aile geçmişinizde astım varsa
  • Mesleğiniz solunum yolunuza zarar verecek bir meslek türüyse
  • Alerjenlere çok küçük yaşlarda maruz kaldıysanız
  • Anneniz gebe olduğu zamanlarda sigara içtiyse
  • Eğer yoğun bir biçimde sigara dumanını soluduysanız

Astım hastalarının yapması gereken maddeler vardır. Bunların başında sigara içmemek var. Eğer sigara içmekte olan bir bireyseniz astım olma riskiniz artar. Sigara içmeyi hemen terk etmelisiniz. Bunun yanında ilkbaharda kendinizce önlemler almalısınız. Polenlerden sürekli uzak kalmalısınız. Özellikle öksüren kişiler öksürüğü kesmesi için doğal yöntemlere de başvurmalı. Sadece doğal yöntemler bu hastalığı geçirmez. Mutlaka doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları da kullanınız. Mesela hakiki dut pekmezini sabah aç karnına ve akşam aç karnına içmelisiniz. Öksürüğünüzü yüksek oranda kestiğini fark edeceksiniz.

Aileden gelen bir astım hastalığınız varsa kronik olan bu hastalığınız sizden çocuklarınıza da geçebilir. Evinizdeki halıların gerekirse tamamının kalkması ya da anti bakteriyel halılar almanız gerekmektedir. Hatta eğer halısız yapamam derseniz bu halıların tüyünü tamamen toplayan ve astım hastaları için üretilmiş olan süpürgeler kullanılmalıdır. Çünkü halının tozları da astım hastalarının kriz geçirmelerini tetikler.

Eğer maddi gücünüz yoksa ve bu süpürgeyi alamıyorsanız halıları toplamanızı ve evi sık sık silmenizi tavsiye ederiz. Özellikle astım hastalarının aldığı bu süpürgeleri astım hastası olmayan kişiler de alabilir. Çocuğu olan aileler yeni doğmuş bebekleri içinde alabilir. Çünkü yerlerde sürünen bebekler için halılar bakteri yuvalarıdır. Bu sebepten bu tarz makinaları almanız sizler için süper bir yöntemdir.

1 yorum
  1. […] kalitesini ciddi ölçüde düşüren hastalıklardan biri olan astım, obez bireylerde normal kilodaki bireylere oranla çok daha ağır seyreder. Hastalarda astım […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.